Profesjonalna obsługa

Dostawa w 48godzin

Darmowa dostawa od 1000zł

100 dni na zwrot

TRAWNIKI przydomowe

Dodany przez: Konrad Orłow W: Category 1 : Komentarz: 0 favorite Odsłon: 1515

Trawnik to podstawa – powiedzą niektórzy. Popmińmy fakt, że są ogrody żwirowe, które trawnik "widziały" tylko u sąsiada za płotem. Skoro trawnik to podstawa, to może zastanówmy się jak dobrać nasiona, założyć, dbać o niego.

Spróbujemy to troche usytematyzować:

Trawniki które będziemy mieć w ogrodzie dobieramy pod kątem: intensywności użytkowania, warunków glebowych, w tym nawodnienia, struktury gleby(piaszczyty, gliniasty, torfowy...)

1.Cena nasion:

Na pierwszy rzut wybieramy nasiona, czytamy i dowiadujemy się, że jest różnica powiedzy trawą za 13zł/kg a taką za 35zł/kg. Różnica ta wynika z cen surowca – nasion. Te pastewne są o wiele tańsze w produkcji niż gazonowe. Niemożliwością jest dostarczyć trawę do zastosować inną niż pastwna w cenie pastewnej. Cena jest może nie kluczowym, ale ważnym elementem, który nie jednokrotnie wskazywał na jakość i zastosowanie trawy.Wiem – dla niektórych trawa to trawa, ale składa się ona z wielu gatunków, które mogą by mniej lub bardziej odporne, chorować lub nie, mieć wysoki punkt krzewienia( jak np. pastewne), mieć rozłogi lub rosnąć kępowo i wiele, innych cech.

2.Stanowisko

Każdy teren musi być przygotowany pod kątem trawnika. Podłoże musi być oczyszczone z kamieni i darni. Jeśli jest zbyt dużo tych elementów trzeba ściągnąć humus na głębokość 10cm i przywieźć nowy. Starajmy się nie wrzucać pierwszej-lepszej taniej ziemi. Ziemia musi być odpowiednio żyzna. W przyszłości unikieniemy częstego napowietrzania i piaskowania trawnika. Gleba gliniasta, ciężka nie da korzeniom traw komfortu- będą one stale niedopowietrzone i trawnik będzie sechł. Z początku gleba ta jest żyzna, w miarę pulchna, ale z biegiem lat ziemia ta ulegnie samoistnemu zagęszczeniu. Ziemi takiej możemy użyć w 30-40% resztę trzeba uzupełnić ziemią piaskową „leśną” lub rędzinę

Jeśli natomiast nie możemy sobie pozwolić na zmianę gruntu starajmy się dostosować trawę do stanowiska. Ponieżej krótka charakterystyka trawników:

 • trawa gazonowa: stanowiska żyzne, częste koszenie i nawożenie, nawadnianie wskazane

 • trawa uniwersalna: stanowiska od średniosuchych do średniogliniastych, średnie koszenie i nawożenie, nawadnianie niekonieczne

 • trawa na suche stanowiska: suche stanowiska, rzadkie koszenie, nawożenie wskazane, bez nawadniania

 • trawa sportowa: stanowisko żyżne,bardzo częste koszenie, nawożenie wskazane, nawadnianie wskazane

Firma Barenbrug poszła krok dalej, stworzyła mieszanki łącząc ze sobą odmiany traw z reguły stosowane na trochę różnych stanowiskach

 • Bar Power RPR Play & sport zastępuje Green Universal i Sport.

  Nowa mieszanka zawiera teraz życicę RPR, która świetnie sprawdza się na trawnikach intensywnie użytkowanych ale jest też bezkonkurencyjna na uniwersalnych trawnikach przydomowych.

 • Shadow Shadow &sun zastępuje Exclusor Gazon Elite oraz Shadow Gazon.

  Nowy Shadow tworzy piękny trawnik reprezentacyjny zarówno w warunkach zacienionych jak i w pełnym słońcu (przy odpowiednim podlewaniu).

 • Water Saver Dry & strong

  Oprócz nowego opakowania znajdziecie tutaj jeszcze lepsze odmiany kostrzewy trzcinowej.

Nowością są mieszanki dedykowane:

 • Mow Saver Robot & mulch

  To mieszanka nieposiadająca dotychczas odpowiednika. Jest to produkt składający się z wolno rosnących traw, które świetnie nadają się na trawniki rzadko koszone. Mow Saver jest też niezastąpiony jeśli trawnik będzie koszony przez roboty koszące lub kosiarki z funkcją mulczowania.

 • SOS Quick repair

  To również nowość nieposiadająca odpowiednika. Mieszankę tę stosujemy tylko do regeneracji istniejących już trawników, nie stosujemy jej do wysiewu nowych trawników

Istotne jest jak będziemy wysiewali nasiona. Są dwie metody: ręcznie i siewnikiem. Przy metodzie ręcznej powinniśmy wysiewać na krzyż, żeby teren był w miarę równo posypany nasionami.

Przy użyciu siewnika już nie ma tego problemu, wystarczy w jednym kierunku.

Nasiona powinny znaleźć się ok. 2cm poniżej ziemi. Do tego potrzebne nam będą grabie. Moim zdaniem lepsze będą z cienkimi drucikami. Nie przesuwają one dużych mas ziemi a tylko przegrabują nasiona.

Ostatnią fazą jest wałowanie. Jest to o tyle istotne, że po tym zabiegu nasiona dłużej są wilgotne, a więc szansa na skiełkowanie o wiele wyższa. Przy lżejszych glebach wystarczy 50kg walec, żeby był efekt. Natomiast przy bardziej cięższych 80kg.

Teraz pozostaje nam tylko podlewać i czekać. Na skiełkowanie mieszanek sportowych trzeba czekać 7-10dni, najdłużej się czeka przy wysiewaniu mieszanek bazujących na kostrzewie trzcinowej, czyli tych sucholubnych ok.3 tygodnie

3.Nawożenie

Trawa rośnie intensynie, wymaga więc dużo składników pokarmowych. Do najistotniejszych należą NPK, czyli azot, potas, fosfor.

Azot ma istotny wpływ na wzrost rośliny. Bez niego nic nie urośnie. Przy nawożeniu tym składnikiem pamiętajmy, że w wyższym stężeniu jest on zabójczy. Nie można wysypywać nawozu w jednym miejscu, bo z pewnością po paru dniach będzie żółta plama

Fosfor działa na korzenie – pobudza ich wzrost,dlatego stosuj się go do nowoposadzonych roślin bierze udział w fotosyntezie

Potas wpływa na odporność rosliny na zmiany temteratury oraz choroby, jak również na regulację gospodarki wodnej i pochłananie CO2

Nawozy dzielimy na krótko(np YaraMila Complex, Florovit, Azofoska) i długodziałające (Barenbrug barfertile, osmocote). Nawozy szybkodziałające zwykle robione w formie granulatu rozpuszczają się pod wpływem wody i działają do miesiąca czasu. Plusem jest prawie natychmiastowy efekt, ale staje się mało ekonomiczny gdy przyjdzie nam go sypać min. 5razy do roku. Poza tym jeśli nam się wysypie dużo w jednym miejscu wypalimy na pewno trawnik.

Lepiej wypadają nawozy otoczkowane. Uwalniają się nie pod wpływem wody, ale temperatury – im cieplej tym większa intensywność uwalniania. W przypadku BARENBURG Barfertile możemy spotkać nawozy działające 2-3, 3-4, 4-5miesięcy. Od czego to zależy? Otoczka jest ta sama ale w różnych proporcjach w stosunku do nieotoczkowanego. W przypadku regeneracyjnego nawozu 2-3miesięcznego, otoczkowanego azotu jest 25%. Startowy(3-4miesięczny) ma 50% ooczkowanego azotu, a Uniwersalny(4-5miesięcy) 75%.

Seria OSMOCOTE ma natomiast całkowicie otoczkowane granulki, które w zależności od zastosowania uwalniają się nawet 12-14miesięcy. Stosowane są głównie pod rośliny w szkółkach, ale i tak znajdują one zastosowanie w ogrodach przy nawożeniu starszych drzew i krzewów.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień